W dniu 13 września 2024 roku, Biblioteka Pedagogiczna w Kutnie we współpracy ze Biblioteką Szkoły Podstawowej nr 9 w Kutnie po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską akcję Czytanie Narodowe. Tegoroczna, 13. edycja poświęcona była twórczości Juliusza Słowackiego, jednego z najwybitniejszych polskich poetów romantyzmu, a do czytania wybrano Kordiana jedno z najważniejszych dzieł autora.
Wydarzenie odbyło się w ramach czterech lekcji skierowanych do uczniów najstarszych klas. Każde spotkanie rozpoczęło się od multimedialnej prezentacji, która przedstawiła historię akcji Czytanie Narodowe. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z sylwetkami autorów oraz tytułami dzieł, które czytano na przestrzeni lat. Stanowiło to doskonałą okazję do przypomnienia sobie tych ważnych literackich momentów.
Kolejnym punktem programu było przybliżenie życia i twórczości Juliusza Słowackiego, podkreślające jego wkład w rozwój polskiej literatury. Nie zabrakło krótkiego omówienia Kordiana, który po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza.
Punktem kulminacyjnym wydarzenia było oczywiście czytanie wybranych fragmentów Kordiana. W atmosferze skupienia i refleksji wybrzmiały znane fragmenty dzieła. Każdy ze zgromadzonych otrzymał pamiątkową zakładkę do książek, co stanowiło miły akcent na zakończenie spotkania.
Całemu wydarzeniu towarzyszyła wystawa książek wydanych przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej związanych z Czytaniem Narodowym. Uczestnicy mogli z bliska podziwiać te wyjątkowe wydania, co dodatkowo wzbogaciło literackie doświadczenie.
Serdecznie dziękujemy Pani Monice Olejniczak – bibliotekarce, za owocną współpracę i kolejne wspólnie zrealizowane działanie, a wszystkim uczniom i nauczycielom za liczne i chętne przybycie. Zapraszamy jednocześnie na kolejne takie spotkania, ponieważ Czytanie Narodowe to nie tylko literackie święto, ale także okazja do refleksji nad bogactwem polskiej literatury i jej wpływem na naszą kulturę, warto więc włączać się w takie inicjatywy.