Wśród lekcji Biblioteki Pedagogicznej w Kutnie w I semestrze roku szkolnego 2024/2025 częstym wyborem dla najmłodszych są zajęcia z wykorzystaniem Teatrzyku Kamishibai. To doskonałe narzędzie edukacyjne, które nie tylko bawi, ale i uczy, a najczęściej wybieraną historią jest Bajka o prawdziwym Szewczyku Dratewce.
Teatrzyk Kamishibai, tradycyjny japoński teatr obrazkowy, cieszy się rosnącą popularnością w Polsce. Ta forma opowiadania historii łączy w sobie elementy teatralne i literackie, oferując dzieciom niepowtarzalne doświadczenia. Bibliotekarki, wcielając się w role narratorek, przedstawiają młodym słuchaczom historię o Szewczyku Dratewce – niezwykłym bohaterze, który swoją dobrocią zdobył serca wszystkich. Podczas spektaklu dzieci mają okazję podziwiać piękne ilustracje, które towarzyszą opowieści. Dzięki temu młodzi widzowie mogą w pełni zanurzyć się w magiczny świat i z zainteresowaniem śledzić losy bohatera.
Bajka o prawdziwym Szewczyku Dratewce to opowieść, która uczy wartości takich jak dobro, odwaga i przede wszystkim pomoc innym. Po przedstawieniu zawsze jest okazja by wziąć udział w krótkiej dyskusji na temat historii oraz jej morału. Bibliotekarki dbają o to, aby każde dziecko mogło wyrazić swoje zdanie i podzielić się przemyśleniami. Podczas zajęć nie brakuje też elementu angażującego w wykonanie pracy plastycznej. W zależności od osoby prowadzącej zajęcia, dzieci mają do wykonania myszkę bądź mrówkę, pszczołę i kaczorka, które pojawiają się w historii.
Liczne zajęcia przeprowadzono dla grup przedszkolnych oraz uczniów młodszych klas szkół podstawowych, którzy z zachwytem obserwowali oraz słuchali Bajki o prawdziwym Szewczyku Dratewce. Z zajęć skorzystały: Integracyjne Przedszkole Miejskie nr 3 Jarzębinka w Kutnie, Przedszkole Miejskie nr 16 Calineczka w Kutnie, Przedszkole Niepubliczne Sióstr Pasjonistek św. Pawła od Krzyża w Kutnie, Szkoła Podstawowa nr 7 im. Adama Mickiewicza w Kutnie, Szkoła Podstawowa nr 5 im. Henryka Sienkiewicza w Kutnie, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Żychlinie i Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Strzegocinie.
Biblioteka Pedagogiczna w Kutnie serdecznie zaprasza kolejne szkoły i przedszkola do skorzystania z tego typu zajęć w kolejnych miesiącach.