W dniu 13 grudnia 2024 roku Biblioteka Pedagogiczna w Kutnie, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025, zorganizowała wyjątkowe spotkanie autorskie z Dorotą Combrzyńską-Nogalą. Wydarzenie skierowane było do uczniów klas IV i V, którzy z entuzjazmem uczestniczyli w tej literackiej uczcie.
Dorota Combrzyńska-Nogala, autorka wielu cenionych książek dla dzieci i młodzieży, przybyła do Kutna, aby podzielić się swoimi doświadczeniami i pasją do pisania. Rozmowę z autorką przeprowadziła Pani Renata Jagodzińska – kierownik WODN w Zgierzu Oddziału w Kutnie. Całość rozpoczęła się od wprowadzenia, w którym autorka opowiedziała o swojej drodze do kariery pisarskiej oraz o inspiracjach, które czerpie z codziennego życia. Następnie wyświetlony został film krótkometrażowy dla dzieci „Bezsenność Jutki” w reżyserii Marii Görlich-Opyd. Scenariusz filmu powstał na motywach książki Doroty Combrzyńskiej-Nogali pod tym samym tytułem. Obraz oraz komentarz gościa, odnosiły się do problematyki z okresu II wojny światowej i sytuacji dzieci w getcie. „Bezsenność Jutki” to pierwsza książka autorki skierowana do dzieci, otrzymała ona nagrodę Książki Przyjaznej Dziecku i nominację do Nagrody Książka Roku IBBY. Warto dodać, że „Syberyjskie przygody Chmurki” wyróżnione zostały w konkursie im. Kornela Makuszyńskiego, a powieść dla młodzieży „Możesz wybrać, kogo chcesz pożreć” wpisano na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Ciekawostką jest też zbieg okoliczności, że spotkanie autorskie odbyło się w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, 13 grudnia, czyli w dzień w którym rozpoczyna się akcja powieści dla młodzieży „Skutki uboczne eliksiru miłości”.
W drugiej części spotkania autorskiego uczniowie mieli okazję zadać pytania pisarce. Dotyczyły one m.in. ulubionych bohaterów, procesów twórczych oraz planów na przyszłe książki. Dorota Combrzyńska-Nogala chętnie odpowiadała na każde z pytań, co sprawiło, że atmosfera była niezwykle serdeczna i interaktywna. Nie zabrakło również momentów na wspólne zdjęcia oraz autografy, które były miłym akcentem kończącym to wyjątkowe spotkanie.
Organizatorki wydarzenia mają nadzieję, że uczniowie opuścili spotkanie pełni inspiracji do czytania i pisania własnych opowiadań, a wizyta Doroty Combrzyńskiej-Nogali na długo pozostanie w ich pamięci.
Biblioteka Pedagogiczna serdecznie dziękuje:
– Pani Dorocie Combrzyńskiej-Nogali za przyjęcie zaproszenia do spotkania i podzielenie się swoimi pisarskimi doświadczeniami,
– Pani Renacie Jagodzińskiej za poprowadzenia wydarzenia,
– Pani Iwonie Pietrzak – Dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 9 w Kutnie za gościnne udostępnienie przestrzeni szkolnej,
– pracownikom szkoły za przygotowanie sali,
– uczniom i ich opiekunom ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kutnie, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kutnie, Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Kutnie, Szkoły Podstawowej nr 9 im. Władysława Jagiełły w Kutnie oraz Szkoły Podstawowej nr 1 w Krośniewicach za liczne przybycie i aktywne uczestnictwo.