„Muminkowa Przygoda” – gra planszowa z rysunkami przedszkolaków

Muminkowa Przygoda to gra, która powstała w Bibliotece Pedagogicznej w Kutnie. Wykorzystane w niej zostały rysunki dzieci przedszkolnych, które powstały podczas zajęć w ramach Nocy Bibliotek. Gra miała swoją premierę 3 czerwca z okazji Dnia Dziecka w grupie Krasnoludków z Przedszkola Miejskiego w Krośniewicach, czyli autorów ilustracji.

W ramach obchodów Nocy Bibliotek, grupa przedszkolaków z Krośniewic miała okazję odwiedzić bibliotekę pedagogiczną, gdzie czekało na nich wiele atrakcji. Jedną z nich był pokaz filmu “Pamiętnik Tatusia Muminka”, który zachwycił najmłodszych widzów. Po seansie filmowym dzieci zostały zaproszone do kreatywnej zabawy, podczas której mogły wykorzystać swoją wyobraźnię i talent plastyczny. Przedszkolaki miały za zadanie narysować własne rysunki inspirowane postaciami z filmu. Z inicjatywy Ewy Tomczewskiej-Budniak z tych dziecięcych arcydzieł miała powstać gra planszowa. Rysunki zostały więc w bibliotece, gdzie zostały zeskanowane i ruszył proces tworzenia unikalnej planszówki, którym zajęła się Justyna Szadkowska.

Przez kilka tygodni każda wolna chwila poświęcona była tworzeniu koncepcji gry, obrabianiu rysunków, wybieraniu z nich najważniejszych elementów i łączeniu we wspólna całość. Z czasem na planszy pojawiały się kolejne szczegóły od całych statków, których było wyjątkowo dużo, przez różne postacie, aż po kamienie, drobne kwiatki, ryby i lecące w oddali ptaki. Najważniejsze było, żeby nie pominąć żadnego rysunku i wybrać z niego choćby mały detal. Gotowe plansze zostały wydrukowane w formacie A3 i zalaminowane, aby mogły długo służyć graczom. Gra nie ma jednej fabuły, ale została pomyślana tak, aby każde dziecko mogło wymyślić ją samo, bądź zmienić, za każdym razem gdy siądzie do zabawy, co pozytywnie wpłynie na rozwój kreatywności. Dodatkowo stworzone zostały specjalne postacie niepowtarzalnych Muminków, które miały znaleźć się na pionkach. Tak powstała gra planszowa Muminkowa Przygoda, którą można było wreszcie zaprezentować szerszej publiczności.

Gra miała swoją premierę z okazji Dnia Dziecka (3 czerwca). Bibliotekarki odwiedziły grupę Krasnoludków z Przedszkola Miejskiego w Krośniewicach, co sprawiło, że uczestnicy Nocy Bibliotek mieli okazję być jednymi z pierwszych, którzy mogli zobaczyć i zagrać w tę nową, unikatową grę. Spotkanie rozpoczęło się od przeczytania opowiadania o Muminkach, przypomnienia dzieciom wizyty w bibliotece i rozdania prac plastycznych autorom. Następnie każde dziecko otrzymało egzemplarz gry i wszyscy odnajdywali swoje rysunki na planszy. Niektórym trzeba było pomóc, bo skromność autorów nie pozwalała im uwierzyć, że fragmenty ich prac również znalazły się na grze. Atmosfera była pełna radości i entuzjazmu, kiedy przedszkolaki widziały efekt finalny swoich działań.

Na koniec bibliotekarki opowiedziały o zasadach gry i zachęciły, aby dzieci wykonały własne pionki, co dodatkowo wzbudziło ich zadowolenie. Przedszkolaki ochoczo wycinały wybrane przez siebie postacie i mocowały je za pomocą plasteliny do plastikowych korków. Pozostało tylko wypróbować grę w praktyce i dobrze się przy tym bawić. Dzieci były zachwycone możliwością zabrania zabawek do domu i pochwalenia się nimi rodzinie oraz dumne z faktu, że stały się współautorami gry.

Całe wydarzenie było nie tylko świetną zabawą, ale także doskonałą okazją do rozwijania kreatywności i wyobraźni u najmłodszych czytelników. Dzięki tej inicjatywie, dzieci mogły poznać nowe formy spędzania czasu wolnego oraz cieszyć się literaturą w nowy, angażujący sposób. Zobaczyły, że literatura może być inspiracją do wielu innych działań, na jej podstawie powstają filmy, obrazy a nawet gry planszowe.

Muminkowa Przygoda to nie tylko gra planszowa, ale także piękna pamiątka stworzona przez małych artystów i bibliotekarki. Wszyscy byli zadowoleni i dumni z efektów swojej pracy.