Pierwszaki wkroczyły do świata literatury

W dniu 22 maja 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 9 im. Władysława Jagiełły w Kutnie odbyło się wyjątkowe wydarzenie – Pasowanie na czytelnika, które z pewnością na stałe wpisze się w kalendarz najważniejszych momentów edukacyjnych uczniów klas pierwszych. Pierwszaki poznały już litery, coraz lepiej radzą sobie w szkole i nadszedł czas, by oficjalnie, samodzielnie wkroczyły do świata literatury. Już od rana można było wyczuć w powietrzu atmosferę oczekiwania i radości. Uroczystość rozpoczęła się od przywitania gości i krótkiej części artystycznej. Reprezentanci klas pierwszych, przebrani za ulubione postacie z bajek wraz z trzema starszymi koleżankami, zaprezentowali część artystyczną, która miała uświadomić wszystkim, jak ważne są książki w życiu człowiek, jakie wartości ze sobą niosą i jak należy o nie dbać. Następnie, panie bibliotekarki z biblioteki szkolnej, które przygotowały i czuwały nad całością, zadały dzieciom zagadki związane z biblioteką i bajkowymi postaciami. Dzieci ochoczo i bez większego problemu odpowiedziały na wszystkie pytania. Można więc było przejść do najważniejszego momentu, w którym pierwszoklasiści dumnie powtórzyli słowa przyrzeczenia i oficjalnie zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Symbolicznego gestu pasowania dokonała pani Iwona Pietrzak – dyrektor szkoły, a od Biblioteki Pedagogicznej w Kutnie, która została zaproszona do objęcia patronatu nad wydarzeniem, dzieci otrzymały specjalnie przygotowane, okazjonalne przypinki i zakładki do książek.
Takie wydarzenie ma nie tylko charakter symboliczny, ale jest to także ważny element edukacji czytelniczej, który ma na celu zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z bogactwa literatury oraz rozwijania zainteresowań czytelniczych już od samego początku nauki w szkole podstawowej. Czytanie to jedna z najważniejszych umiejętności, której wartości nie da się przecenić, to klucz do wiedzy i sukcesu.