Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze

Kiedyś obchodzenie andrzejek polegało na wieczorze wróżb organizowanym w wigilię św. Andrzeja. Wróżby te dotyczyły głównie spraw matrymonialnych i były przeznaczone wyłącznie dla panien, natomiast kawalerowie mieli swoje własne wydarzenie zwane katarzynkami. Obecnie rzadko słyszy się o katarzynkach, a andrzejki stały się formą zabawy, której nikt już nie traktuje poważnie. Udział w tych obchodach ma głównie na celu zachowanie tradycji. Z tej okazji, 30 listopada 2023 r. Biblioteka Pedagogiczna w Zgierzu Filia w Kutnie przeprowadziła zajęcia dla uczniów klas I -III Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Walk nad Bzurą we Wroczynach.

Zaczęło się od krótkiego zapoznania dzieci z tym, czym są andrzejki i dlaczego ta tradycja jest obchodzona w Polsce od wieków. Dawniej wierzono, że tego wieczoru można poznać swojego przyszłego partnera lub poznać tajemnice swojej przyszłości. Obecnie celem zajęć jest wprowadzenie najmłodszych uczniów w świat tej fascynującej tradycji.

Dalsza część zajęć poświęcona została na praktyczną stronę andrzejkowej zabawy. Przeprowadzono wiele wróżb, z których każda dostarczała dzieciom nowe przeżycia. Dzieci mogły wywróżyć sobie zawód, jaki będą wykonywały w przyszłości, dzięki kręceniu zawodowym kołem fortuny lub rzucając szczęśliwymi kośćmi, dowiedzieć się, co czeka ich w szkole. Były m. in. wróżby z kwiatów, butów, kolorowych piórek czy drobnych przedmiotów. Dzieci miały też pomyśleć życzenie, marzenie i rzucić monetą do miski, a od trafienia zależało, czy się ono spełni. Nie obyło się też bez wróżb matrymonialnych, przekuwając serduszko szpilką losowało się tym samym imię przyszłej ukochanej osoby, a wyścig butów miał wskazać tych, którzy jako pierwsi wezmą ślub.

Andrzejkowe zajęcia były doskonałą okazją do integracji i świetnej zabawy. Dzieci były podekscytowane, radośnie dyskutowały o swoich przepowiedniach i dzieliły się swoimi wrażeniami.

Biblioteka Pedagogiczna w Zgierzu Filia w Kutnie serdecznie dziękuje Szkole Podstawowej im. Bohaterów Walk nad Bzurą we Wroczynach za zaproszenie. Uczniom i nauczycielom klas I-III za udział w zajęciach i wspólną zabawę.