Czy istnieje lepszy sposób na spędzenie wolnego czasu niż zanurzenie się w świecie książek i opowieści? W Polsce, miłośnicy literatury 29 września obchodzą corocznie wyjątkowe święto czytania – Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. To wydarzenie, które celebrowane jest na skalę ogólnokrajową i przypomina nam o potędze słowa pisanego. Biblioteka Pedagogiczna w Kutnie nie mogła przejść obok tego obojętnie i również włączyła się w obchody tego święta.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to idea, która narodziła się z pasji do książek i pragnienia dzielenia się nią z innymi. Obchodzony jest od 2001 r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Patronką święta jest Janina Porazińska, wybitna pisarka książek dla dzieci, stąd 29 września to data nieprzypadkowa, gdyż to dzień jej urodzin.
Tego dnia Biblioteka Pedagogiczna w Kutnie gościła w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Walk nad Bzurą we Wroczynach, a dzieci z klas I-III mogły posłuchać fascynujących opowieści związanych z sercem, zdrowiem i troską o siebie. Wybór tekstów związany był z udziałem biblioteki w III edycji Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Czytamy z sercem”, w związku z tym odczytane zostały fragmenty książek „Moja krew ma moc” Justyny Wodowskiej, „Uzdrawiająca siła” oraz „Dwa serca anioła” Wojciecha Widłaka. Dodatkowo dzieci zapoznane zostały z zasadami zdrowego trybu życia i dbania o układ naczyniowo-krążeniowy, dzięki wykorzystaniu „Alfabetu zdrowego serca” przygotowanego przez Fundację Serce Dziecka. Na zakończenie uczniowie poznali budowę serca kolorując według schematu swoje karty pracy. W podziękowaniu za uważne słuchanie tekstów i aktywny udział w zajęciach, każdy dostał na pamiątkę czerwone serduszko.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to okazja do wspólnego spędzenia czasu, dzielenia się pasją czytelniczą. Jednak co najważniejsze, to wydarzenie, które przypomina nam, że książki mają moc zmieniać świat, rozwijać wyobraźnię i inspirować do poszukiwania wiedzy. Warto więc również indywidualnie dołączyć do obchodów i czerpać radość z czytania oraz dzielenia się nią z innymi. Należy pamiętać, że głośne czytanie można celebrować nie tylko 29 września, ale warto to robić codziennie.