Pasowanie na czytelnika

W dniu 10 stycznia 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kutnie odbyło się Pasowanie na czytelnika.  To wyjątkowy rytuał, który ma na celu zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z bogactwa literatury oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych już od samego początku nauki w szkole podstawowej. Wydarzenie ma nie tylko charakter symboliczny, ale jest to także ważny element edukacji czytelniczej.

Uczniowie klas pierwszych zgromadzili się w bibliotece szkolnej, a ceremonia rozpoczęła się od powitania i krótkiego wprowadzenia ze strony dyrekcji szkoły oraz bibliotekarza. Na uroczystość została zaproszona p. Ewa Tomczewska-Budniak, która również miła przygotowaną dla dzieci krótką prelekcję. Następnie uczniowie złożyli ślubowanie mające na celu uświadomienie, że książka jest nie tylko źródłem wiedzy, ale także wartościowym narzędziem do rozwijania wyobraźni i zdobywania nowych doświadczeń. Przyrzekali, że będą dbać o książki, korzystać z nich odpowiedzialnie oraz rozwijać swoje umiejętności czytelnicze, po czym nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika. Na zakończenie uroczystości dzieci otrzymały książeczki, a od Biblioteki Pedagogicznej w Kutnie specjalnie przygotowane, okazjonalne przypinki i zakładki do książek.

Pasowanie na czytelnika to nie tylko wyjątkowa ceremonia, ale także początek fascynującej przygody z literaturą, która będzie towarzyszyć uczniom przez całe ich szkolne lata. Dzięki tej uroczystości najmłodsi uczniowie już od samego początku nabierają szacunku do książek, rozwijają swoje zainteresowania czytelnicze i stają się częścią społeczności czytelników. Czytanie to jedna z najważniejszych umiejętności, której wartości nie da się przecenić. Pasowanie na czytelnika to wspaniałe wydarzenie, które pomaga najmłodszym uczniom zrozumieć, jak wielką moc kryją w sobie książki.

Author: Biblioteka