W dniu 1 grudnia 2023 roku odbył się wyjątkowy wykład dotyczący stroju ludowego łowickiego i łęczyckiego, którego celem było przybliżenie uczniom klas IV-VIII szkoły podstawowej historii powstania tych strojów oraz ich podobieństw i różnic. Wykład został wygłoszony przez pana Grzegorza Dębskiego, dyrektora Muzeum w Łowiczu, który jest ekspertem w dziedzinie folkloru i tradycji ludowych. Wydarzenie odbyło się w ramach realizacji projektu z Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego „Łódzkie na plus” na rok 2023 pn. „Powiat kutnowski na pograniczu folklorów, dwa oblicza kultury ludowej – folklor łęczycki & łowicki”.
Pan Grzegorz Dębski rozpoczął swój wykład od zaznaczenia, że powiat kutnowski leży na pograniczu kilku folklorów, z których największe wpływy mają folklor łowicki i łęczycki oraz prezentacji na temat znaczenia stroju ludowego w kulturze polskiej. Wyjaśnił, że strój ludowy jest nie tylko elementem codziennej garderoby, ale również ważnym narzędziem identyfikacji regionalnej i wyrazem tożsamości społeczności lokalnych. Następnie skoncentrował się na stroju ludowym łowickim, który jest jednym z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych strojów w Polsce. Szczegółowo opisał elementy tych strojów, zapoznając zgromadzonych z nowymi, nieznanymi młodzieży pojęciami. Słuchacze mogli dowiedzieć się, co to są lejbiki, bielunki, wełniaki, spencerki czy sukmany, a także z czego wyrabiane były chusty kamelowe.
Prowadzący podkreślił, że zarówno strój ludowy łowicki, jak i łęczycki, są wykonane z naturalnych materiałów, takich jak len, wełna czy bawełna. Oba stroje charakteryzują się również bogatą kolorystyką i dekoracją, w której dominują różnej szerokości pasy oraz hafty tradycyjnych wzorów, w tym głównie z motywem roślinnym. Stroje łowickie są bardziej rozbudowane i skomplikowane, posiadają wiele warstw ubrań, a także bogato zdobione spódnice i gorsety. Natomiast stroje łęczyckie są bardziej zwarte i proste, ale równie piękne i efektowne.
Wykład pana Grzegorza Dębskiego był niezwykle interesujący i pouczający. Na zakończenie uczniowie zostali zachęceni do pielęgnowania tradycji i szacunku dla dziedzictwa kulturowego swojej okolicy. Z pewnością zdobyli wiele cennych informacji na temat stroju ludowego łowickiego i łęczyckiego, jak również zrozumieli, jak ważną rolę odgrywa tradycja i kultura w naszym społeczeństwie.
Wydarzenie zostało zorganizowane w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 9 im. Władysława Jagiełły w Kutnie, co pozwoliło na liczny udział zarówno uczniów miejscowej szkoły, jak również gości – delegacji z innych szkół podstawowych. Nie każda placówka miała możliwość osobistego uczestnictwa w wydarzeniu, w związku z tym umożliwiono udział w wykładzie za pośrednictwem platformy internetowej i transmisji na żywo. Wykładu wysłuchało łącznie 445 osób.
Organizator, Biblioteka Pedagogiczna w Zgierzu Filia w Kutnie serdecznie dziękuje:
- Panu Grzegorzowi Dębskiemu – Dyrektorowi Muzeum w Łowiczu za wygłoszenie pouczającego wykładu;
- Pani Iwonie Pietrzak – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 im. Władysława Jagiełły w Kutnie za pomoc w organizacji wydarzenia;
- Panu Robertowi Podgórskiemu – Wicedyrektorowi Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Zgierzu za pomoc i obsługę techniczną wydarzenia;
- uczniom i nauczycielom Szkoły Podstawowej nr 9 im. Władysława Jagiełły w Kutnie, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kutnie, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kutnie, Szkoły Podstawowej nr 6 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kutnie, Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Kutnie za liczny, bezpośredni udział i uważne wysłuchanie wykładu;
- uczniom i nauczycielom Szkoły Podstawowej im. Władysława Stanisława Reymonta w Gołębiewku, Szkoły Podstawowej nr 5 im. Henryka Sienkiewicza w Kutnie, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Kutnie za udział w wydarzeniu za pośrednictwem transmisji online.