Dzień Pluszowego Misia

Dzień Pluszowego Misia obchodzony 25 listopada, w tym roku wypadał w sobotę, dlatego większość bibliotek, społeczności szkolnych i przedszkolnych zaczęło świętowanie kilka dni wcześniej. W związku z tym, w dniach 23 i 24 listopada 2023 r. w Miejskie Przedszkole nr 5 w Kutnie Stokrotka oraz Miejskie Przedszkole nr 8 w Kutnie Promyczek poprosiły o przeprowadzenie zajęć bibliotecznych, dla łącznie trzech grup, poświęconych pluszowym przyjaciołom.

Misie są częstymi bohaterami powieści, bajek, filmów i piosenek tak jak m.in. Kubuś Puchatek, Coralgol, Paddington, Miś Uszatek, Yogi, Troskliwe Misie czy Gumisie. Jednym z zadań dla dzieci było ich rozpoznawanie na przygotowanych obrazkach, była to też okazja do rozmowy o ulubionych postaciach. Najważniejszym punktem programu było czytanie książeczki pt. Dzień misia autorstwa Wiesława Drabika. Ta urocza opowieść wpisywała się w atmosferę święta, a po skończeniu czytania, dzieci miały okazję podzielić się swoimi refleksjami dotyczącymi treści książki. Było to ćwiczenie rozwijające ich zdolności percepcyjne i komunikacyjne. Po rozmowie na temat książeczki przyszła pora na działania plastyczne. Dzieci zostały zaproszone do stworzenia misiowych arcydzieł.

Na zakończenie zajęć przedszkolaki miały szansę złożyć życzenia misiom z okazji ich święta. Dzieci wymyśliły najbardziej urocze i pełne czułości słowa, za co każde otrzymało okolicznościową przypinkę, jako pamiątkę tego wyjątkowego dnia. Maluchy dumnie przypinały je do swoich ubranek lub pluszaków.

Zajęcia biblioteczne z okazji Dnia Pluszowego Misia były nie tylko zabawą, ale także doskonałą okazją do zachęcenia najmłodszych, żeby poznawały przygody różnych misiów. Na razie książki czytają im rodzice lub starsze rodzeństwo, ale oswajanie z literaturą, na pewno zaprocentuje w przyszłości, a młodzi adepci sztuki czytania w przyszłości będą sięgać po kolejne fascynujące opowieści.

Author: Biblioteka